Itálie 2022 Okolí Kalterersee v jižním Tyrolsku

Itálie 2022 Okolí Kalterersee v jižním Tyrolsku

Ubytování: Penzion p. Schnitzera

Doprava: vlastní auta - 4x

Účastníci: Petr K., Boris, Radek, Ruda, Franta, Luboš, Petr L., Robert, Jarda, Karel, Jirka a Drahoš

Prosincové vyhlášení výsledků hlasování pro náš cyklovýlet v roce 2022 proběhlo v třebíčské La Fabrice. Hlasovali jsme na základě údajně nejspravedlivějšího hlasovacího systému D21, který vyvinul sám geniální matematik Karel Janeček. Průběh večera si díky Pedrově režii a podání nic nezadal s vyhlášením filmových Oscarů. Napínavé vyvrcholení nakonec vyneslo na první místo jižní Tyrolsko a mnohým z nás se docela ulevilo, že je nečeká dobrodružná výprava do Gruzie a jí podobné navržené destinace pro hlasování. Jako cestovní variantu jsme tentokrát zvolili vlastní dopravu a ubytování na jednom místě. Výběr okolí jezera Kalterersee kousek na jih od Bolzana byl trefou do černého. Je to ideální základna pro cyklovýlety různého stupně obtížnosti v blízkém okolí, ať už mezi vinicemi mezi městečky Kaltern a Tramín nebo výšlap na Passo Mendola. Jezero, jak už napovídá jeho název, je opravdu teplé a podvečerní koupačky v 25°C vodě neměly chybu. Ubytování jsme objednali v penzionu pana Schnitzera cca 200 m od jezera přímo naproti kempu Campo al Lago Klughammer, na jehož pláž jsme měli díky poukazům od pana Schnitzera volný vstup.


1.den pátek 3.6.Přejezd do penzionu u Kalterersee

Páteční přejezd Rakouskem, Německem a přes Brennerský průsmyk do Itálie byl lehce komplikován dopravními zácpami na rakousko-německých hranicích, takže do cílové destinace jsme dorazili až v podvečerních hodinách. Bolzano nás přivítalo docela prudkou dešťovou přeháňkou, ale při dojezdu k jezeru bylo po dešti. Po ubytovacích procedurách, které díky vstřícnému přístupu pana Schnitzera byly velmi rychlé, tak nic nebránilo příjemnému posezení na terase se slivovičkou a naplánování cyklotrasy na sobotní den.


2.den sobota 4.6. Vinná stezka do Tramínu,

DST 44,5 Km

RT 2:42

AVG 17,7 km/hod

390vm

První den našeho pobytu u Kalterersee byla naplánována 40 km pohodová projížďka po vinných stezkách jižně od jezera. Hlavním cílem bylo městečko Tramin anebo italsky Termeno, kam jsme dojeli za krásného počasí po cca 9 km cyklostezkami mezi vinicemi a ovocnými sady. Po prohlídce náměstí i přes nízký počet ujetých kilometrů zakotvíme v příjemné vinárně u náměstí a ochutnáváme jak jinak než bílý či žlutý Tramín, který je ve zdejší oblasti preferovanou pěstovanou odrůdou vinné révy.

Další část naší trasy pokračuje po úbočí přes Ronchi do středověkého městečka Magre, kde pod slunečníky penzinu U jelena na náměstí svaté Geltrudy dáváme polední kávičku. V uličce Grafengasse tam snad mají vinou révu vysazenou v roce 1601 a stále rodící, ale tu jsme nějak minuli.

Z Magre pokračujeme už po silnici kolem pravého břehu Adige a přes most, který se klene nad dálnicí dojedeme do města Salorno, kde se naše trasa obrací směrem na sever domů k jezeru Kalterersee. Ve městě se zrovna koná nějaká slavnost, protože hlavní náměstí je zaplněno lidmi hodujícími u stolů. Historické centrum Salorna se vyznačuje bohatou zástavbou v renesančním a barokním slohu, zajímavý je farní kostel sv. Ondřeje, snad první příklad barokní církevní stavby v Jižním Tyrolsku. Dolní část města bývá čas od času postižena velkými záplavami způsobenými rozvodněnou řekou Adige. Poslední a nejhorší v historii bylo v roce 1981 a značka na jednom z domů udávajících datum 19.7. je dobrých 400 cm nad úrovní chodníku. Ve městě ale jídlo nedáváme s tím, že se stavíme někde nazpět.

Po chvíli jízdy stavíme v rozsáhlé venkovní restauraci Baita Garba Garbenhutte, někdo zde dává i oběd a zbytek výpravy pokračuje vinicemi přes Laghetti a pak po cyklostezce vinoucí se po levém břehu Adige do Neumarkt-Egna. U města Ora opustíme levý břeh Adige a po přejetí mostu už po silnici dojíždíme vedlejším údolím k našemu penzionu u Kalterersee.


3.den neděle 5.6. Passo Mendola

DST 93 Km

RT 6:41

AVG 14,95 km/hod

1600vm

   

   

   

   


4.den Pondělí 6.6. K Velkému a Malému jezeru

DST 18 km

RT 1:45 hod

AVG 11,4 km/hod

360vm


5.den úterý 7.6. Pelíškový den


6.den středa 8.6. Po staré železnici

DST 52 km

RT 4:22

AVG 12,26 km/hod

1130 vm


7.den čtvrtek 9.6. Ke kostelíku San Vigilio

DST 22,3 km

RT 1:58 hod

AVG 12,3 km/hod

609vm


8.den pátek 10.6. Lanovkami na Schwarzeespitze a sjezd do Bolzana

DST 65,3 km

RT 3:38

AVG 19,45 km/hod

860vm

           

           


9.den sobota 11.6. Do Tramínu na ochutnávku

DST 15 km

RT 1:38

AVG 19,45 km/hod

111vm

   

Zpět na začátek